14.03.2023
Co si rozmyslet, než se rozhodnete pro fotovoltaiku

Zájemců o instalaci domácí fotovoltaické elektrárny neustále přibývá. Podobně jako tomu bylo dříve u počítačů, i dnes přestává být fotovoltaika vymožeností jen pro pár technologických nadšenců a začíná být dostupná pro široké vrstvy. Jaká je cena fotovoltaiky? Kolik průměrně ušetříte na energiích? Je možné dodat fotovoltaiku na klíč a jak dlouho trvá její instalace? Na to a mnohem více vám odpoví náš článek.

 

Energetická soběstačnost s fotovoltaikou

Slovo fotovoltaika se skloňuje čím dál více od té doby, co došlo a stále ještě dochází k masivnímu zdražování energií. Krizi na energetickém trhu ještě prohloubila nejistota ohledně dodávek plynu a jeho ceny do budoucna, a tak mnohé domácnosti hledají dlouhodobě udržitelné a stabilní řešení zajištění energií. V současnosti je možné zvolit mezi dvěma základními typy sestav fotovoltaických elektráren – buď si vyberete samostatné panely, nebo panely doplněné bateriemi. Rozdíl je v tom, že v prvním případě energie, která se v rámci domácnosti nespotřebuje, odtéká do distribuční sítě. V tom druhém se kumuluje do baterií, aby byla v zásobě pro budoucí využití – do sítě se poté dostane až po plném nabití baterií. Ideální místo pro domácí fotovoltaiku jsou šikmé střechy orientované na jižní stranu. Dobře ale fungují i na sedlových střechách s orientací na východ či západ. 

 

Maximální úspora s fotovoltaikou

Co se týče úspory energií, pochopitelně záleží na vaší obvyklé spotřebě v domě a na typu instalované elektrárny. Můžete ročně ušetřit sedm tisíc, ale také třeba dvacet tisíc. Pro bezproblémový průběh je zcela zásadní výběr správné instalační firmy. Ta kromě samotné instalace zpravidla zařizuje i veškeré „papírování“ spojené s elektrárnou. To zahrnuje žádost o dotaci, revizi zařízení a následný servis. 

Dobře zvolená instalační firma znamená spokojené užívání fotovoltaické elektrárny a minimum starostí s jejím provozem. Problémů, které se mohou vyskytnout po neprofesionální instalaci, je totiž celá řada – do střechy může po instalaci zatékat, elektrárna může fungovat špatně nebo vám mohou hrozit sankce od úřadů kvůli špatné dokumentaci. Když si vyberete fotovoltaický systém, montáž elektrárny obvykle trvá zhruba tři až čtyři měsíce od podepsání smlouvy a zaplacení zálohy. Cena fotovoltaiky záleží na instalovaném výkonu a na velikosti bateriového úložiště. U LAMA Home, jednoho z předních dodavatelů fotovoltaických elektráren, můžete nejlevnější fotovoltaiku pořídit už za 170 tisíc včetně dotace.

 

Proč si zvolit fotovoltaiku od LAMA Home

Spolehlivý a prověřený dodavatel, jako je LAMA Home, vám sestaví řešení, které bude přesně vyhovovat vašim očekáváním a potřebám. Po zjištění stavu nemovitosti a vašich potřeb sestaví řešení fotovoltaiky na klíč, včetně řešení získání dotace na fotovoltaickou elektrárnu. Je navíc součástí silné finanční skupiny LAMA Energy Group, která má své portfolio firem v rámci energetiky, finančnictví, telekomunikací nebo těžby surovin napříč několika kontinenty. Je to navíc výhodné, protože přebytečnou energii, kterou například v létě nespotřebujete, vykoupí zpět za férové ceny. Díky výkupu tak budete mít nižší účet za energie.


Zpět na novinky