03.02.2023
Jaké jsou hlavní výhody domácí solární elektrárny?

Ceny energií se vyvíjejí jako střemhlavá jízda na horské dráze a zima se neúprosně blíží. Možná si říkáte, že by se vám hodily solární panely. Domácí fotovoltaická elektrárna může pomoci řešit svízelnou situaci s rostoucími cenami energií a zkrotit výdaje za energie v domě. Jaké jsou hlavní výhody?

 

Snížení uhlíkové stopy i nákladů

S fotovoltaikou přispějete ke snížení produkce oxidu uhličitého, který vzniká při výrobě elektřiny v tradičních elektrárnách. Domácí fotovoltaická elektrárna je bezuhlíková, a tedy nepředstavuje žádnou zátěž pro životní prostředí. Kromě toho také značně uleví vaší peněžence. Využitím elektřiny vyrobené fotovoltaikou můžete ušetřit až dvacet tisíc korun ročně na energiích. Záleží samozřejmě na typu instalované elektrárny a na reálné domácí spotřebě. Fotovoltaiku můžete využít i k nabíjení elektromobilu. Budete tak maximálně nezávislí, šetrní k přírodě a snížíte náklady.

 

Záruka čtvrt století 

Z hlediska návratnosti investice je také důležitý samotný materiál panelů a jeho odolnost v čase. LAMA home, jeden z předních dodavatelů fotovoltaických elektráren, pracuje s polykarbonáty namísto obyčejného skla. Polykarbonáty patří mezi termoplastické polymery neboli zkráceně termoplasty. Vynikají svojí tepelnou odolností, odolností vůči nárazu a mechanickému poškození. Ve stavebnictví se často používají na nerozbitné prosklívání, např. na pergoly. Výhodou je také to, že mají nízkou hmotnost, vysokou houževnatost a dobré optické vlastnosti. Z toho důvodu dostanete na 85 % výkonu panelů domácí fotovoltaiky záruku dvacet pět let.

 

Fotovoltaika na klíč

Fotovoltaickou elektrárnu si můžete nechat zajistit na míru požadavkům a spotřebě. Dobře zvolená instalační firma znamená spokojené užívání fotovoltaické elektrárny a minimum starostí s jejím provozem. Problémů, které se mohou vyskytnout po neprofesionální instalaci, je totiž celá řada – do střechy může po instalaci zatékat, elektrárna může fungovat špatně nebo vám mohou hrozit sankce od úřadů kvůli špatné dokumentaci. Když si vyberete fotovoltaický systém, montáž elektrárny obvykle trvá zhruba tři až čtyři měsíce od podepsání smlouvy a zaplacení zálohy. Cena fotovoltaiky záleží na instalovaném výkonu a na velikosti bateriového úložiště. U LAMA jednoho z předních dodavatelů fotovoltaických elektráren, můžete nejlevnější fotovoltaiku pořídit už za 170 tisíc včetně dotace.

 

Využití přebytků energie

V současnosti lze volit mezi dvěma základními typy sestav fotovoltaických elektráren – lze si pořídit buď samotné panely, nebo panely doplněné bateriemi. Panely s bateriovým systémem se budou rozhodně hodit – zejména v letních měsících může vznikat přebytek elektrické energie, kterou díky bateriovému systému můžete využít později.


Zpět na novinky